Human beatbox.


Human beatbox wszedł na salony, został zmieszany z muzyką współczesną i w tej mieszance trafił do profesorów szkół muzycznych i wyrobionych melomanów. Z ulicy do filharmonii - niewiele form muzycznych przebywa taką drogę.

Osiągnięcia artystyczne


Magister anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent grafiki w WSR.
TikTak sztuką tą zainteresował się nie znając jeszcze jej nazwy, działania w tej dziedzinie rozpoczął w 2002 roku. Od tego czasu tworzy ZegarTikTaka.pl, pierwszy i największy w Polsce serwis na ten temat, odwiedziło go ponad 600 tys. osób. TikTak praco¬wał w czasopiśmie Hip-Hop.pl robiąc wywiady z hip-hopowymi sławami, m.in.: Coolio, Afu-Ra, Rahzel czy Killa Kela.

Projekty muzyczne


Tik Tak bierze udział w wielu imprezach w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie, Edynburgu, Berlinie, Kolonii, Bochum. Od 2004 roku organizuje oficjalne mistrzostwa beatboxowe – WBW Polish Beatbox Battle, które są największym beatboxowym wydarzeniem roku w Polsce, rozpoznawalnym zagranicą.
Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych (m.in. “Teleexpress”, “Kuźnia Talentów, “Kawa czy herbata” TVP, “Czułe Dranie” TV4, Trójka, Radio Bis, Radiostacja, Radio Kampus) oraz światowych zjazdów beatboxowych, ostatnio w Berlinie i Londynie. Prowadzi warsztaty beatboxu, kilkukrotnie był jurorem zawodów beatboxowych, organizuje imprezy beatboxowe, m.in. w warszawskiej “Piwnicy pod Harendą” i “Planie B”. Beatboxer w hip-hopowych projektach teatralnych: “12 Ławek” Jarosława Stańka oraz białostockim “Morosophus” oraz filmie “Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta. Grał z awangardowym Bauaganem Mistrzów, m.in. w klubie Pruderia, na festiwalu WUJek, ma swój udział na płycie “Plac Zabaw” wydanej w 2008 roku.
Autor pierwszego na świecie kompleksowego podręcznika “Human Beatbox — Osobisty Instrument”. Współpracował z wytwórnią Wielkie Joł oraz wieloma artystami polskiej sceny muzycznej. Członek charytatywnego Stowarzyszenia “Spoko Dzieciak”. Podczas festiwali Turning Sounds 4 i 5 grał z eksperymentalnymi wokalistami Philem Mintonem, Sainkho Namtchylak i Didim Bruckmayrem. We wrześniu 2008 wykonał na prestiżowej “Warszawskiej Jesieni” utwory polskich i zagranicznych kompozytorów z kwartetem “Kwartludium”. Koncert powtórzono w 2009 w Filharmonii Łódzkiej.
Obecnie TikTak gra w duecie “Zooplan” z beatboxującym klarnecistą Michałem Górczyńskim, prowadzi też cykliczne warsztaty beatboxowe w Warszawie. Improwizuje w wielu gatunkach muzycznych, od hip-hopu, drum’n’bass i reggae, do jazzu oraz muzyki współczesnej.

Dowiedz się więcej


Patryk “Tik Tak” Matela – Wywiad w 2 Programie Polskiego Radia (YouTube)
Zegar Tik Taka – oficjalna strona