rpm_kolor

W maju i czerwcu 2014 w Fundacji Fabryka Muzyki w ramach programu „Młodzież w działaniu” odbył się cykl zajęć muzycznych dla dzieci niepełnosprawnych z warszawskich szkół specjalnych.

W zajęciach wzięło udział 21 dzieci wraz z nauczycielami i opiekunami.

W skład zajęć wchodziły zajęcia w poszczególnych 6-8 osobowych grupach:

– warsztaty z rytmiki

– nauka śpiewu

– warsztaty z gatunków muzycznych

– warsztaty z gry na bębnach djembe

Na koniec odbyły się wspólne- integrujące- warsztaty gry na bębnach, dla wszystkich grup razem.

Zajęcia były prowadzone w formie warsztatowej, umożliwiającej aktywne uczestnictwo każdego biorącego w nich udział dziecka. By dostosować treść zajęć do uczestników, zminimalizowaliśmy ilość przekazywanej wiedzy encyklopedycznej, kładąc w zamian nacisk na naukę przez zabawę i działanie.

Projekt był realizowany na terenie Warszawy- Fabryka Muzyki (Sienna 41) oraz Bemowskie Centrum Kultury (ul. Górczewska 201).

Celami projektu były:

· rehabilitacja poprzez muzykę

· edukacja oraz szerzenie wiedzy muzycznej poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach

· rozwój kulturalny

· wzmocnienie kreatywności

· integracja uczestników

· stworzenie uczestnikom możliwości poznania nowych miejsc na terenie Warszawy.

Przed rozpoczęciem zajęć, jak i przez cały czas trwania cyklu zajęć zbieraliśmy informacje zwrotne od opiekunów dzieci, by jak najlepiej dopasować warsztaty do zainteresowań, potrzeb, możliwości dzieci.

Na zakończenie, wśród opiekunów dzieci, została przeprowadzona ankieta ewaluacyjna. Zajęcia zostały pozytywnie ocenione.

Podobała się ich różnorodność.

„Interesująca była zmienność kolejnych zajęć, ich różnorodność oraz profesjonalizm prowadzących. Bardzo miła obsługa obserwatorów przedsięwzięcia.”

„Podobała mi się elastyczność zajęć. Dopasowanie zabaw do zainteresowań uczniów. Sposób przekazu był prosty i jasny dla uczniów.”

„Każde zajęcia były z wykorzystaniem innych przedmiotów.”

Mamy również wskazówki, co można dopracować w zajęciach, więc w przyszłości będziemy w stanie zorganizować takie warsztaty jeszcze lepiej.

logotyp Młodzież w działaniuProjekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach programu „Młodzież w działaniu”.